HISTORIE PLEMENE

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Toto plemeno krátce zvané westie nebo westík pochází ze Skotska a to ze Západní vysočiny. Drsná skalnatá krajina se spoustou rašelinišť a vřesovišť je neschůdná a těžko přístupná. K lovu lišek, divokých koček, vyder a jezevců potřeboval člověk především malé, statné, obratně běhající teriéry s krátkýma nohama. Pronásledování a zdolání účinně se bránící kořisti není nikdy jednoduché a malý teriér musel být vytrvalý a odvážný, měl-li dosáhnout svého cíle. Před nepříznivým podnebím jej chránila drsná srst s hustou podsadou. Nebyl-li na lovu, teriér hlídal dům i dvůr a především ho chránil před hlodavci a drobnou škodnou zvěří. Často se tito psíci chovali ve smečce. Zvířata, která se neprosadila ve smečce chovatelé vyřazovali. Výběr byl tvrdý a již mezi novorozenými štěňaty se vyřazovaly bílé exempláře. Barevní teriéři tehdy měli přednost, protože se lidé domnívali, že bílí psi jsou nevhodní k lovu. Přesto se našli milovníci psů, kteří našli v bílých teriérech zalíbení. Na počátku 17. století vybral král Jakub I. v Argyllshiru šest malých bílých norníků jako dar francouzskému králi a pro jistotu je poslal na třech různých lodích, aby měl zaručeno, že alespoň někteří dosáhnou místa určení. Nejstarším obrazovým dokumentem, který předvádí předka dnešních westiů, je malba anglického dvorního malíře sira Edwina Landseera z roku 1839 nazvaná Důstojnost a drzost.

Historii West Highland White teriérů nedokážeme v přímé linii sledovat daleko do minulosti, protože všechna čtyři dnes známá plemena teriérů ze Skotska - kernteriér, skye, skotský teriér a westie, odvozují svůj původ od místních typů teriérů a skotské šlechtické rodiny chovaly lovecké smečky nezávisle na sobě a podle vlastního vkusu. Tyto různé rázy teriérů se mezi sebou různě křížily.

Patrně nejstarší větev předchůdců West Highland White teriérů jsou bílí teriéři, které choval vévoda z Argyllu. Tito psi označovaní také jako Roseneath Terrier měli čistě bílou, ale poměrně měkkou srst a vévoda sám je považoval za bílé skye teriéry. Spíše se však předpokládá, že předchůdci westieho byli světle zbarvení kernteriéři křížení se světlými drobnými skye teriéry.

Největší vliv na vznik West Highland White teriéra měl Potalloch Terrier plukovníka Eduarda Malcolma z Argyllshiru. Podnětem byla nehoda při lovu, při níž si plukovník Malcolm spletl svého oblíbeného červenohnědého teriéra s liškou a zastřelil jej. Proto se rozhodl, že bude chovat bílé psy typu kernteriéra. Poltalloch Terrier měl 3-7 cm dlouhou, hrubou srst, zpravidla s pískově zbarveným nebo žlutým pruhem na hřbetě. Měl poměrně krátký čenich, obvykle masově zbarvený nos a vzpřímené uši. Nejnovějším přínosem k vývoji plemene byl Pittenweems doktora Flaxmanna z Fifeshiru na východním pobřeží. Byl to potomek feny aberdeenského teriéra, která měla vždy ve vrhu bílá štěňat a z nich byl vychován bílý skotský teriér. Pro bílé skotské teriéry dr. Flaxmanna byl typický dlouhý čenich, velmi tvrdá srst a zachovaný tmavý pigment. Koncem 19. století předváděli na první psí výstavě své teriéry jak plukovník Malcolm, tak dr. Flaxmann. Nakonec prosadil plukovník Malcolm své předsevzetí vytvořit bílého západoskotského teriéra. Navrhl standard a zvolil jméno West Highland White Terrier.

V roce 1904 byl založen klub chovatelů West Highland White teriérů. Jeho prvním předsedou byl vévoda z Argyllu. Anglický klub chovatelů WHWT uvedli v život hraběnka z Aberdeenu a později i plk. Malcolm. V roce 1907 bylo nově vzniklé plemeno teriéra uznáno britským Kennel Clubem pod jménem West Highland White Terrier.

Westík si rychle dobyl Anglii, Ameriku i Skandinávii a získal si neobyčejnou popularitu. Nyní patří k nejoblíbenějším plemenům teriérů na světě.

CHARAKTERISTIKA

Kdo si chce pořídit westieho, ať se nenechá svést atraktivním vzhledem tohoto psa, ale především zjistí, jak mu bude vyhovovat charakter a povaha tohoto plemene. Svým kulatým obličejem a zavalitou postavičkou westie odpovídá dokonale tzv. dětskému schématu, to znamená, že jeho vzhled probouzí ochranné a pečovatelské instinkty. V případě westíka však jde jen o zdání. Za roztomilou fasádou je opravdový pes, který si nepředstavuje život jako zámecký mazlíček. Přestože West Highland White Terrier už skoro čtyři desetiletí není chován převážně jako užitkový pes k lovu, většina jeho původních schopností nezakrněla. Westiové jsou sebevědomí psi s výraznou osobností. Jsou to chytří malí chlapíci, kteří dovedou své zájmy prosazovat s půvabem a rafinovaností. Slabost svého majitele dovedou rychle využít k svému prospěchu a prosazení svých zájmů. Ten, kdo svého westieho nerozmazluje, se pro něj stane skutečným vůdcem smečky a brzy získá ve svém teriérovi vysloveně učenlivého malého kamaráda, který se rychle přizpůsobí a přilne k němu. Nejsou s ním žádné větší potíže, pokud mu neustále připravujete nové úkoly, které s nadšením plní. Jeho přizpůsobivost je udivující a díky své otevřené povaze se westie okamžitě stává dobrým rodinným psem, který se s radostí podílí na rodinném životě. Cítí se dobře pokud má dostatek rozmanitých příležitostí k dovádění. Přirozeně že je pěkné, když se westík může předvádět na zahradě, ale docela snadno se přizpůsobí i životu v bytě, zejména díky své malé postavě, a také proto, že je relativně tichý. Nezbytností pro westieho zůstávají vycházky. Jen při vysokých teplotách musíme během dne dlouhé túry omezit, protože horko westík nemá rád. Miluje vodu, a proto v horkých dnech dlouho neváhá a hledí se ochladit plaváním. Ačkoliv se tito teriéři po desetiletí chovají převážně jako rodinní psi, své lovecké schopnosti nikdy úplně neztratí. Nejsou sice tak výrazné, aby při každé procházce v lese štvali zvěř, ale prchající králík nebo kočka v nich zcela určitě probudí vrozené sklony k pronásledování zvěře.