STANDARD PLEMENE

BRUSELSKÝ GRIFONEK

Celkový vzhled:

Malý psík, robustní, kvadratický, elegantní stavby těla. Nápadný je jeho téměř lidský výraz.

 

Charakteristika:

Malý společenský psík, vyrovnaný, inteligentní, činorodý, velmi závislý na svém pánu.

   

Hlava a lebka:

Hlava pokrytá tvrdou a střapatou srstí, která je kolem očí, čenichu a na lících i na bradě trochu delší a působí jako okrasa. Lebka široká a kulatá, s dobře klenutým čelem. Stop silně vyjádřený. Obličej je s čenichem velmi krátký (nesmí být delší než 1,5 cm).   Pysky jsou černé, horní a spodní ret mají těsný kontakt a těsně přiléhají. Čenich je černý. Nosní houba se nalézá ve stejné výšce s očima, je široká s doširoka otevřenými nosními otvory.

 

Oči:

Velmi velké, černé, kulaté, s dlouhými řasami. Okraje víček jsou černé a bělmo očí by nemělo být viditelné.   

 

Uši:

Malé, vysoce nasazené s dostatečnou mezerou od sebe. Nekupírované uši by měly být polovzpřímené a dopředu klopeně nesené. Kupírované uši jsou špičaté a stojí vzpřímeně. Kupírované i nekupírované uši jsou stejnoměrně přijatelné.

 

Chrup:

Dolní čelist je klenutá, široká, ne špičatá a přesahuje horní, plemeno má předkus. Řezáky v obou čelistech by měly být pravidelné a vždy řazeny v rovné linii, zcela rovnoběžné jeden k druhému. Tlama se musí pevně uzavírat, nesmí být viditelné ani zuby ani jazyk. Šířka a vyčnívání čela jsou maximálně významné. Je třeba dávat pozor, aby nechyběl žádný řezák.  

 

Krk:

Střední délky s harmonickým přechodem k plecím.  

 

Hrudní končetiny:

Jsou rovnoběžné a dobré síly kostí, postavené dostatečně široko od sebe. Normální úhlení lopatky. Lokty těsně přiléhají k tělu, přední nadprstí je silné.  

 

Stavba těla:

Délka trupu odpovídá kohoutkové výšce. Celkový dojem je malý, kvadratický, silný pes. Kohoutek je lehce zvýšený, hřbet krátký, rovný a silný. Bedra krátká, svalnatá, velmi lehce klenutá. Záď je široká a plochá. Hrudník široký, dobře dosahující až k loktům. Hrudní kost je dobře vyvinutá, což v profilu způsobuje lehce vystupující hruď. Žebra jsou dobře klenutá. Břicho lehce vtažené, slabiny jasně ohraničené.  

 

Pánevní končetiny:

Zcela rovnoběžné, dobré síly kostí, úhlení odpovídající k úhlení hrudních končetin. Koleno dostatečně zaúhlené. Hlezna nízko posazená.  

 

Tlapky:

Tlapy malé, zaoblené, nevybočují ani ven ani dovnitř. Tlusté polštářky jsou co nejtmavší, drápy černé.  Nežádoucí jsou prsty pevně spojené, srostlé.  

 

Ocas:

Vysoko nasazený ocas, velmi vysoce nesený. Kupírovaný je o 2/3 své přirozené délky zkrácen. Nekupírovaný ocas by měl být nesen vzpřímeně směřující špičkou ke hřbetu, aniž by se ho dotýkal nebo byl zatočený.  

 

Pohyb:

Končetiny se pohybují silně a rovnoběžně s dobrým posunem z pánevních končetin. Vysoké poskakování při pohybu hrudních končetin a mimochod jsou chybné.

 

Osrstění:

Srst je drsná s podsadou, hrubá, lehce vlnitá ne kudrnatá, trimuje se. Osrstění hlavy (vous a knír) začíná pod linií oka a čenichu a vede od jednoho ucha k druhému, přičemž tlama a líce jsou pokryty hustou srstí, která je delší než ostatní osrstění těla. Srst přes oči musí být delší než zbývající srst na lebce a tvořit nadočnicové oblouky.  

 

Zbarvení:

Červené, načervenalé, černý nádech je povolen na delším osrstění hlavy. Tolerováno je několik bílých chlupů na hrudníku.

 

Hmotnost:

Hmotnost mezi 3,5 až 6 kg.

 

Vady:

Jakákoliv odchylka od předcházejících bodů se hodnotí jako vada, jejíž závažnost se posuzuje podle stupně odchylky.  

 

Diskvalifikující vady:

  • agresivní nebo příliš bázlivá povaha
  • nosní houba depigmentovaná nebo jiné barvy než černé
  • trvale viditelný jazyk při zavřené tlamě
  • křivá spodní čelist
  • horní čelist vyčnívající přes dolní čelist
  • jakákoli jiná barva než zmiňovaná ve standardu
  • bílé skvrny každého druhu  

Pozn.:

Samci musejí mít dvě zřetelně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá do šourku.