STANDARD PLEMENE

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

stavba těla

Všeobecná ustanovení:

Silně stavěný pes, hluboký hrudník, žebra sahají daleko nazad, hřbet rovný, záď mohutná se svalnatými běhy, vydatná hmota spojená se silou a aktivitou.

 

Charakteristika:

Malý aktivní, neúnavný, neohrožený robustní pes s neotřesitelnou sebedůvěrou, ostrý na srstnatou škodnou.

 

Povaha:

Ostražitý, veselý, odvážný, sebevědomý, ale přátelský.

 

Hlava a lebka:

Lebka mírně klenutá, čelní partie musí mít hladké linie. Velmi lehce se zužuje od týlu na úroveň uší a očí. Vzdálenost od týlního hrbolku k očím je o něco větší než délka mordy. Hlava je bohatě osrstěná a nesena v pravém nebo menším úhlu k ose krku, v žádném případě však není vysunutá vpřed. Obličejová část hlavy se postupně zužuje od očí k čenichu. Výrazný stop je tvořen silnými nadočnicovými oblouky, které nad očima ční mírně dopředu a mezi očima tvoří slabou prohlubeň. Morda nesmí být pod očima plochá nebo příkře spadat, ale musí být dobře vyplněná. Čelisti jsou silné a rovné. Nos musí být černý, je poměrně velký a hladce navazuje na čenich, nesmí vyčnívat dopředu, ale tvoří hladký obrys.

  Oči:

Posazeny široko od sebe, středně velké, nejsou vypouklé či velké. Jsou mírně zapadlé, co nejtemnější, mají ostrý a inteligentní výraz, přičemž při pohledu zpod těžkého obočí působí pronikavě. Světlé oči jsou silně nežádoucí.

 

Uši:

Malé, vzpřímené, zakončené výraznou špičkou, poměrně daleko od sebe. Srst na nich krátká a hladká, sametová, nemusí se stříhat. Na špičce ucha nemají být třásně. Kulaté, široké, příliš velké nebo blízko sebe stojící uši s příliš bohatým osrstěním jsou nežádoucí.

 

Chrup:

Tlama mezi špičáky je tak široká, aby odpovídala požadovanému výrazu. Zuby jsou na velikost psa velké, skus je nůžkový, tj. horními zuby těsně překrývají zuby spodní a vyrovnaně přisedají do čelisti. Zuby jsou v čelisti zasazeny kolmo. Dospělý pes má 42 zubů, protože ve spodní čelisti jsou jenom dvě stoličky (moláry).

 

Krk:

Dostatečně dlouhý, aby umožnil správné nasazení hlavy, svalnatý a postupně se rozšiřující k základně, ladně a plynule spadá do šikmo položené plece.

 

Hrudní končetiny:

Lopatky široké, těsně přiléhající k hrudnímu koši, ramenní kloub je umístěn vpředu. Lokty těsně přiléhající k tělu, hrudní končetiny jsou krátké, svalnaté a rovné, hustě porostlé krátkou srstí.

 

Stavba těla:  

Kompaktní, hřbet rovný s širokými, silnými bedry. Hrudník hluboký, žebra klenutá tak, že z boku působí plochým dojmeme. Zadní žebra dosahují daleko dozadu. Odstup mezi posledním žebrem a pánevní končetinou je tak krátký, jak jen to dovolí požadovaná volnost pohybu.

 

Pánevní končetiny:

Silné, svalnaté, ve své horní části poměrně široké. Běhy krátké, svalnaté, se silnými hlezny. Lýtka mohutně osvalená, ale nepříliš vystupující do šířky. Hlezenní kloub dobře zaúhlený a postavený správně pod tělem. Při postoji i pohybu nesmí být hlezna příliš u sebe. Strmá nebo slabá hlezna jsou nežádoucí.

 

Tlapky:

Přední tlapky jsou větší než zadní, kulaté, přiměřené velikosti, silné s tlustými polštářky, porostlé krátkou tvrdou srstí. Zadní tlapky mají rovněž silné polštářky, povrch polštářků a drápky by měly být černé.

 

Ocas:

13-15 cm dlouhý, porostlý tvrdou srstí, bez vlajky. Co možná nejrovnější a vztyčený, ne ohnutý nebo stočený nad hřbet. Dlouhý ocas je nežádoucí, ale v žádném případě se nesmí přistřihovat.

 

Pohyb:

Volný, přímý, plynulý. Pohyb předních běhů vychází z plecí a směřuje dozadu. Pohyb zadních nohou je volný, mohutný a rovnoběžný. Velmi dobře utvářené kolenní a spěnkové klouby a správně pod tělem postavený hlezenní kloub zaručují potřebný odraz. Strmý, nevydatný pohyb zadních nohou nebo kravský postoj jsou svrchovaně nežádoucí.

 

Osrstění:

Dvojí. Pesíky jsou asi 5 cm dlouhé, tvrdé, bez jakéhokoliv náznaku zkadeření. Podsada je jemná, hustá a krátká, snadno plstnatí. Otevřená srst je zcela nežádoucí.

 

Zbarvení:

Bílé.

 

Velikost:

Výška v kohoutku přibližně 28 cm. Váha 8-10 kg.

 

Vady:

Jakákoliv odchylka od předcházejících bodů se hodnotí jako vada, jejíž závažnost se posuzuje podle stupně odchylky.

 

Pozn.:

Samci musejí mít dvě zřetelně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá do šourku.